Tallipihan puut ja pensaat
- Päivi Peusa
- 16 tuntia sitten
- 2 min käytetty lukemiseen
Tallin suunnittelu on ihanaa puuhaa. Jännää myös, sillä odotukset ovat korkealla, ja hevosten saaminen omaan pihaan aloittaa varmasti uudenlaisen elämänvaiheen. Omasta kokemuksesta voin sanoa, että vasta jokapäivainen elämä hevosten kanssa alkoi todella opettaa minuu ymmärtämään tätä upeaa lajia, niiden hevoseutta.

Mutta ympäristöön. Hevostalli voi olla vihreä hoidettu keidas. Se tarjoaa hevosille mahdollisuuksia suojaan, tuoksuja ja makuja, linnuille pesäpaikkoja, jäniksille, oraville, ketuille ja jopa ilvekselle ravintoa. Hiiret ja rotat kuuluvat kalustoon toki, mutta niitä varten on tallissa loukut - tai - kuten meillä jo muutamana vuonna, pihaan asettunut lumikko. Perhoset, kimalaiset ja ampiaiset nautiskelevat ruusujen medestä. Ja kärpäsia varten käytetään feromoniansoja.... paarmat, no niille ei voi mitään.
Pihan rakentamiseen kuuluu tietty aluksi rakennukset, (pihatto)tarhat, lantahuolto, tarpeeksi leveät!!! kulkureitit, kulkujen kantavat pohjat, kenttä, vesien ohjaus, lumen säilytys ja valaistus. Jos mahdollista kulut kannattaa suunnitella mahdollisimman helpoiksi ja ajatella myös talvea. Katolta putoavaa lunta ei haluaisi heti aamutuimaan alkaa kolaamaan, että pääsee heinälään....
Istutusten suunnittelun voi aloittaa puista ja pensaista. Mitä paikalla jo kasvaa? Millä kasvuvyöhykkeellä ollaan? Miten ilmansuunnat asettuvat?
Koska hevoset viettävät suurimman osan ajastaa ulkona, kannattaa miettiä vallitsevia tuulensuuntia, talvella koillisesta, pohjoisesta ja luoteesta puhaltavat tuulet ovat niitä kylmimpiä.
Jos näillä suunnilla on paljon aukeaa peltoa tms. monimuotoiset puuryhmät, etenkin havupuut, jopa kuusiaita, tuo kaivattua suojaa. Etelän puolella taas voi hyvin olla aukeaa, sillä kesän kuumuudessa piha tarvii myös vilvoittavia tuulia.
Oma tonttimme (vyöh II) asettuu tosi kivasti etelään aukeavaan loivaan rinteeseen. Pohjoisen puolella on metsää, talvitarhat ovat metsän reunassa ja niistä on kulut avoimille "terapia"laitumille.
Koska tämä on niin asiakkaiden harrastuspaikka kuin myös meidän koti, olen panostanut pihan rakentamiseen ajatuksella, että jotain yksityisyyttä säilyy. Kodin ja tallipihan väliin istutettiin heti aluksi kuusiaita, se on hyvä näkösuoja myös talvella. Samalla kotipiha rajattiin koira-aidalla, ne voivat huoletta olla ulkona, juosta ja vahtia mäen menoa.
Pihassa oli joitain puita, joita jätettiin. Iso vaahtera, tammi ja koivukuja. Oon myös istuttanut paljon puita, ja osa on myös vaan ilmestynyt viereisen metsän puiden siemenistä!
Yksi parhaita valintoja on ollut pähkinäpensaat. Niissä on kesällä valtava lehtimassa, joka on hyvä näkö - ja äänieriste. Lisäksi oravat ovat hulluina pähkinöihin ja kuskaavat niitä elokuussa väsymättä jemmoihinsa. Pähkinöistä tulee myös loputtomasti pikkualkuja, joten lisäysmateriaali on ihan ilmaista.

Hevoset tykkäävät napsia pähkinäpensaan lehtiä, ja käsittääkseni niille ei ole tullut mitään masuongelmia. Sen sijaan tammen ja vaahteran lehdet ovat vaikeasti sulavia, ja tammesta on Euroopassa ollut jopa myrkytystapauksia, joten näitä en halua istuttaa tarhojen tai laitumien viereen.

Kentän viereen oon myös istuttanut haapoja, mäntyjä, pensasruusuja, pihlajan ja syreenejä. Siemenestä levinneet luumupuut ovat saaneet jäädä paikalleen, samoin punalehtiruusu.
Lisää hyviä ja helppoja: virpiangervo, aronia, tuomi, koivu (juo kovasti vettä), kuuset, kataja, raita, pajut, salavat.
EI MISSÄÄN NIMESSÄ: marjakuusi, en myöskään laittaisi tammea enkä vaahteroita ihan hevosten ulottuville. Koiranheisi on myös myrkyllinen (marja).
Lajien valintaan vaikuttaa siis oma kasvuvyöhyke, maaperä (jota toki voi parantaa) ja paikan aurinkoisuus/kosteus. Mä suosin lehtipuiden ja pensaiden lisäksi havuja, sillä talvi on aina enemmän tai vähemmän harmaata ja havut luovat kivaa kontrastia.
Nyt on syksy, syyspäivän tasaus, ja ihan just sopiva aika istuttaa vielä muutama tulppaani ja krookus sinne lehvien katveeseen kevättä odottamaan.
Siihen hommaan käyn nyt!
syysterkuin
Päivi
lähetetty 22.9.2025
Kommentit